Bursagaz‘da Yaşam

Bursagaz Bursa Şehiriçi Doğalgaz Dağıtım Ticaret ve Taahhüt A.Ş, 1989 yılında BOTAŞ tarafından doğalgaz satışı yapmak amacıyla kurulmuştur. 1992 yılında Bursa Büyükşehir Belediyesi mücavir alanı sınırlarında konutlara gaz arzını sunarak ilk büyük adımı attığı doğalgaz dağıtım hizmeti alanındaki çalışmalarına; günümüzde konut, sanayii ve taşıma alanlarında devam etmektedir. Türkiye’de Bursa Büyükşehir Belediyesi mücavir alanı sınırlarındaki hizmetine İznik bölgesini de dahil etmesiyle (lisans alanına 2014 yılında dâhil olmuştur.) doğalgaz dağıtım hizmetinin kapsamını geliştirmiştir. 2003 yılında doğalgaz dağıtım şirketleri özelleştirme projesi kapsamına alınan, 2004 yılında da özelleştirilen Bursagaz’ın; %10’luk hisse payı Bursa Büyükşehir belediyesi, %10’luk hisse payı Çalık Holding, %80 oranında hisse payı ise EWE AG bünyesinde olan EWE Turkey Holding’e aittir. 2008 yılından günümüze kadar aynı hissedar yapısı ile yoluna devam etmektedir. 2015 yılı içerisinde kuruluşun boyutu, yapısı, mülkiyeti veya tedarik zinciriyle ilgili herhangi bir değişim olmamış ve istikrarlı bir biçimde çalışmalara devam edilmiştir. Farklı bir şehir ya da ülke lokasyonunda faaliyet göstermeyen Bursagaz Bursa şehrinde Nilüfer, Osmangazi, Yıldırım, Kestel, Gürsu, Mudanya ilçelerinde doğalgaz dağıtım hizmetini müşterilerine sunmaktadır. Lisans alanına dahil ettiği İznik ilçesinde ise imalat çalışmaları devam etmekte olup gaz arzının 2016 yılında sunulması planlamaktadır. Özelleştirme sonrasında hızlananyatırımlar sonucunda, 2015 yılında 5.667 km’lik şebeke uzunluğu, 884.239 müşteri sayısı, 2.005 milyon m3 gaz hacmine ulaşmıştır.

Pek çok başarıya imza atarak büyüyor, sektöründe ilkleri gerçekleştirerek mükemmellik anlayışında öncü rol oynuyoruz….

Lisans alanı içinde başka bir doğalgaz şirketi bulunmamakta olup, mevzuatsal yapı nedeniyle mücavir alan sınırları içinde doğalgaz dağıtımında monopol bir şirkettir. Enerji piyasası doğalgaz dağıtım sektörüne bağlı olarak 4646 sayılı Doğalgaz Piyasası Kanunu’na tabidir. Bu kanun gereğince faaliyet gösterdiği iş sahası mevzuat gereğince sadece doğalgaz dağıtım hizmeti ile sınırlandırılmıştır. Bursagaz; kurumsal bir şirket olarak ilgili mevzuatlar gereğince herhangi bir ürün üretiminde bulunmamasına karşın; tedariğini yapmış olduğu doğalgazın dağıtım hizmetini Bursagaz markası altında son kullanıcıya sunmaktadır. Sunulan hizmet kapsamında dağıtım hattının taşıma ve imalatı, şebeke işletmeciliği ve bu dağıtım hizmeti kapsamında müşteri hizmetleri bünyesinde sunulan hizmetler yer almaktadır. Tarifesi yatırım ve faaliyet giderleri bazında belirlenmiş olan Bursagaz’ın şebeke yatırımları ile operasyonel faaliyet giderleri de tarife dönemleri bazında piyasanın yasal düzenleyicisi olan EPDK Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından sabitlenerek belirlenmiştir.

Hizmetlerini ileri teknolojili istasyonları, genel merkezi ve müşteri merkezinde sunan Bursagaz’ın genel merkezi Bursa Nilüferköy yerleşkesinde yer almaktadır. Ulusal hattan alınan gazın son tüketiciye başarılı bir şekilde ulaşması amacıyla 2 adet şehir ana giriş istasyonu 4 adet şehir istasyonu 160 adet bölge regülatörü, 191.801 servis kutusunu bünyesinde barındırmaktadır. Ulusal hattan alınan 70 bar basınçlı gaz ana şehir istasyonlarında 40 bar, şehir istasyonlarında 19 bar, bölge regülatörlerinde 4 bar, ve son olarak servis kutularından sonra 1 bar, 300mbar ve 21mbar olarak son tüketicilere iletmektedir.

Genel Müdürlük binasının da yer aldığı Nilüferköy yerleşkesinde Mudanya şehir istasyonu ve Nilüferköy şehir ana giriş istasyonu bulunmaktadır. Nilüferköy şehir ana giriş istasyonu 800.000 m3 /h lik kapasitesi ile Türkiye’nin en büyük ana giriş istasyonu olarak kabul edilmektedir. Bir diğer şehir ana giriş istasyonu olan Gürsu ise 500.000m3/h lik kapasitesi ile Bursa’nın gaz dağıtımında aktif olarak hizmet vermektedir. İznik ilçesine hizmet verecek İznik İstasyonunun yatırımı 2015 yılında başlamış olup hala devam etmektedir. Tamamlanmasının ardından gazlama gerçekleşecektir. Mudanya, Veysel Karani, Kestel ve Hamitler şehir istasyonlarının kapasiteleri ise sırasıyla; 140.000 m3/h, 240.000 m3/h, 220.000m3/h ve 160.000 m3/h’tür. 100.000 m3/h kapasiteli OSB 1, 300.000 m3/h kapasiteli OSB 4, 43.000 m3/h kapasiteli DOSAB, 43.000 m3/h kapasiteli Deri OSB, 300.000 m3/h kapasiteli Ovaakça istasyonları ise sanayii üretimine yönelik kurulmuş istasyonlardır. Ulusal hattan gelen gazın tüketiciye ulaştırılması kapsamında; abonelik ve sözleşme süreçlerinin yönetilmesi, iç tesisat projelerinin onaylanması ve yerinde kontrolü, sayaçların okunması, faturalandırma ve tahsilat, gaz açım ve kesme işlemleri de Bursagaz tarafından yapılmaktadır.

Müşterilerine en iyi hizmeti sunmayı ilke edinen Bursagaz’ın müşteri portföyü; EPDK mevzuatları temelinde, yıllık tüketim değerleri baz alınarak 1. kademe 0-100.000 m3, 2. Kademe 100.000-100.000.000 m3 ve 3. kademe 100.000.000 m3 ve üzeri 3 kırılımda belirlenmiştir. Yıllık 300.000 m3 üzerindeki müşteriler ise 2013 yılı itibariyle serbest tüketici olarak kabul edilmektedir. 2015 yılı itibariyle 2. kademe’den 7 adet, 3. kademeden 5 adet olmak üzere 2. ve 3 kademe satışlar bazında 12 adet taşıma müşterisi bulunmaktadır. 2015 yılında miktar bazında gerçekleştirilen gaz satışları aşağıdaki tabloda 2014 yılı ile karşılaştırmalı olarak gösterilmiştir. Stratejik planlama sürecindeki analizlerinde de geniş çapta yer verdiği tüketici görüş ve beklentilerini detaylı çalışmalar kapsamında incelemeye önem veren Bursagaz bu alanda etkili geri bildirimler vermeyi ilke edinmiş ve her geçen gün bu yönde gelişmeyi hedeflemiştir. Tüketicilerine daha iyi hizmet verebilmek amacıyla Müşteri Hizmetleri Müdürlüğü bünyesinde çağrı merkezi ve müşteri merkezini oluşturmuştur. 2013 Temmuz ayı itibari ile de ofissiz hizmetinde dahil olmasıyla, Bursagaz online hizmet ağına bir yenisi eklenmiş; 2015 yılında geçilen 7/24 çağrı merkezi uygulaması ile ise müşterilere kesintisiz hizmet sunulmaya başlanmıştır. Nilüferköy yerleşkesinde bulunan çağrı merkezi kapsamında tüketicilerinin sorunlarına en kısa sürede ve en etkili biçimde müdahale ederken tahsilat ofisinde ise; faturalama ve ölçümleme, süreç yönetimi ve veri analizi, iç tesisat, yasal takiplerin ve gaz kesme işlemlerinin çalışmalarını yürütmektedir.

Her yenilikçi bakış açısıyla büyük gelişimler gösteren Bursagaz çağrı merkezi 2012 yılında “En övgüye değer çağrı merkezi” ödülüne layık görülmüştür. Bursagaz müşteri hizmetleri faaliyetlerinin bir kısmını Nilüferköy yerleşkesinde bulunan 444 11 33 nolu çağrı merkezi üzerinden yürütürken; bir kısmını İhsaniye bölgesinde yer alan Müşteri Merkezi ile yönetmektedir. İhsaniye Müşteri Merkezi’nde pazarlama, tahsilat (kaçak usulsüz, yasal takip), süreç yönetimi ve veri analizi, tahakkuk (sayaç okuma, gaz kesme-açma, faturalama) faturalama faaliyetleri yürütülmektedir. Müşteri hizmetleri faaliyetlerinden biri olan iç tesisat hizmetleri 2014 yılından itibaren Hamitler yerleşkesinde konumlanan Hamitler İstasyonu içinde yönetilmektedir. Burada tesisat kontrol, proje onay ve tesisat kabul hizmetleri yönetilmektedir.

Güncel pazar ve sektör koşullarını yakından izleyebilmek bu gelişmeleri de stratejik planlamaları içerisinde değerlendirmek, sektörün tecrübesinden faydalanarak uygulamalarını geliştirmek amacıyla Bursagaz, çeşitli kuruluşların yönettiği topluluklara üyelikler gerçekleştirmektedir. Bu üyelik ve komite katılımlarının ana amacı; operasyonel ve yönetsel alandaki tecrübelerin paylaşımını sağlamak ve ortaya konulan teknik araştırmalarla yönetmelik, kurul kararı ve kanun taslakları alanlarında etkin geri bildirimler yapmaktır. Bursagaz sektör stratejilerini etkilemek amacı ile stratejik planında son 4 yıldır komite katılım düzeyi ve etkinlik düzeylerini bir performans göstergesi olarak takip etmektedir.

Bu kapsamda 2015 yılında lobicilik etkinlik düzeyi olarak belirlenmiş olan performans göstergesi başarı düzeyi %100 olarak gerçekleşmiştir.

Bu performans parametresi altında Bursagaz’ın sektörde yer aldığı komitelere sunmuş olduğu çalışmaların karara dönüşme etkinliği izlenmektedir. Sadece sektörel alandaki gelişmeleri takip etmekle kalmayan Bursagaz, yönetim modeli bazında gerçekleştirdiği uygulamaların takibini ve paylaşımını da gerçekleştirmiş olduğu üyelikler ile etkileşimde olduğu paydaşlar aracılığıyla uygulamaya almaktadır. Bu alandaki en önemli üyeliği Türkiye Kalite Derneği ile 2005 yılından itibaren devam eden işbirliği göstermektedir. Bununla birlikte mükemmellik modeli uygulamalarını geliştirmek amacıyla 2006 yılından beri üye olduğu EFQM - Avrupa Kalite Yönetim Vakfı ile model geliştirmeleri, webinar ve en iyi uygulamalar konusunda işbirlikleri gerçekleştirmekte olup özellikle 2013 yılında Avrupa Kalite Kongresinde Bursagaz tarafından yeni çalışma metodolojileri konusunda bir oturum gerçekleştirilmiş ayrıca müşteri deneyim yönetimi alanında uluslararası bir webinar sunuşu yapılmıştır.

Bunu takiben 2014 yılında gerçekleştirilen ve Avrupa’nın önde gelen enerji sektörü temsilcilerinin katıldığı “Webinar” kapsamında enerji sektöründe mobil iş gücü yönetimi uygulamaları paylaşılmıştır. Sektörel alanda öncelikli üyeliğinin olduğu birlik olan Gazbir - Türkiye Doğalgaz Dağıtıcıları Birliği ile 2005 yılından itibaren kurmuş olduğu stratejik işbirliği ile son 3 yılda yönetim kurulunda yer alması göz önünde bulundurulduğunda Bursagaz sektörel komitelere katılımı destekleyerek özellikle operasyonel alanda mevzuat geliştirmelerine büyük katkı sağlamıştır. Gazbir nezdinde, operasyonel alanda yer alan acil müdahale ulaşım süreleri, kaçak arama metodolojileri, tarife metodolojileri belirleme ve periyodik kontrol konularında 2015 yılında da 2014 yılında olduğu gibi etkin rol oynamıştır. Doğalgaz sektöründe uluslararası arenada söz sahibi olan IGU * Uluslararası Gaz Birliği’ne 2005 yılı itibariyle üyeliği bulunan Bursagaz 2011 yılında gerçekleştirilen Dünya Gaz Konferansı’nda sürdürülebilir şebeke yönetimini ön planda tutan bir sunum gerçekleştirmiştir. Her 4 yılda bir gerçekleştirilen Dünya Gaz Konferansı 2015 yılı organizasyonuna 9 kişilik bir ekiple katılan Bursagaz, doğal gaz dağıtım şebekesinde gerçekleştirilen deprem risk yönetim projesi, bu kapsamda gerçekleştirilen erken uyarı ve erken kapatma sistemleri ve ömür boyu işgücü yönetimi konularında sunumlar gerçekleştirmiştir.

Yerel ekonomiye katkı sağlamak amacıyla gerçekleştirilen BTSO Bursa Ticaret ve Sanayi Odası üyeliği kapsamında ticari alanlarda doğalgaz yaygınlaştırılmasına ilişkin projeler hayata geçirilmiştir. Bursa İl Sağlık Müdürlüğü, İtfaiye ve Makine Mühendisleri Odası ile karbonmonoksit bilinçlendirme seminerleri, Uludağ üniversitesi TBMYO bölümü öğrencilerine; acil müdahale, doğalgaz şebeke ekipmanları, ve arıza bakım eğitimleri, sürdürülebilirlik alanında Sürdürülebilir Kalkınma Derneği ile her yıl gerçekleştirilen Binalarda Enerji Verimliliği başlıklı çalışma yapılarak verimlilik bilgileri paylaşılmıştır. Paylaşım bakış açısıyla yönetilen yaklaşımlarla 14 Ekim 2015 tarihinde Bursa KalDer Şubesi işbirliği ile “Yaşamın Sesi” adlı konseptle, Türkiye’nin ilk Sürdürülebilir Yaşam Konferansı “SYK2015BURSA” 400 ü aşkın katılımcıyla gerçekleştirilmiştir. Sürdürülebilirlik düşüncesinin daha geniş kitlelere yayılması ve yeni sürdürülebilir sistemlerin oluşumuna katkı sağlamak amacıyla 2014 yılında hizmete sunduğu“ Yaşamın Sesini Duymak ” adlı web sitesini; konferans tanıtım çalışmalarını, online kayıt işlemlerini ve memnuniyet anketlerinin paylaşımında da etkin olarak kullanmıştır.

Bursagaz son yıllarda oldukça gündemde olan kurumsal yönetişim yaklaşımı kapsamında dikkate almış olduğu Bursagaz’daki ihtiyatlılık ilkesini; yönetişim mekanizmalarından 3. olan risk performans yönetimi kapsamında değerlendirilmektedir. Bu kapsamda kuruluş riskleri GRC, ISO 22301 Toplumsal Güvenlik & İş Sürekliliği ve entegre risk yönetimleri kapsamında kurumsal risk yönetimi prosedürü ile işletilmektedir. İç kontrol birimi tarafından yürütülen risk yöneticiliği sorumluluğu kapsamında şirketin her bir süreci analiz edilerek, doğal risk portföyleri oluşturulmaktadır. 2015 yılında uygulamaya alınan “Aris Süreç Yönetimi” metodolojisi çerçevesinde entegre süreç yaklaşımı boyutunda; APQC sınıflandırması, SLA kurgusu ve genişletilmiş PI tanımları ile büyük ilerleme kaydedilmiştir. Bursagaz bütünleşik süreç yapısı; süreç riskleri, süreç tanımlama şablonları ve süreç haritaları ile zenginleştirilmiştir.

Çevresel boyutta, Sürdürülebilir Kalkınma Derneği tarafından oluşturulan binalarda enerji verimliliği bildirgesini imzalayan ilk ulusal doğalgaz dağıtım şirketidir ve bu alandaki desteğini 2015 yılında da sürdürmüştür. Kamu hizmeti niteliğinde olan bir doğalgaz dağıtım hizmeti sunan Bursagaz tarafından imzalanmış olan ekonomik ve sosyal alanları kapsayan global sözleşmeler bulunmamasına karşın, bu alanda bölgesel ve ulusal arenada sektör ve kamu yararına projeler geliştirilmektedir. IGU, Gazbir, Petform’da yer alan Bursagaz, enerji sektörünün geliştirilmesine bu mecralara sunduğu projelerle destek vermektedir. Sosyal alandaki gelişmelere desteğini sivil toplum kuruluşları ve diğer yerel dinamiklerle işbirliği yaparak ön plana çıkaran Bursagaz; Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü kapsamında yaptığı işbirliği ile destek sağlamaktadır.

Çalışanlarının katkıları ile başarılarının sürdürülebilirliğini sağlayan Bursagaz, çalışan memnuniyeti ve yaşayan değerlere uyum sağlamak stratejik amacı altında yer verdiği insan kaynakları politikalarına yönelik çalışmalarına her yeni gün bir yenisini daha eklemeyi hedeflemektedir. Son 3 yıldır “Great Place to Work” ödül sürecine dahil olmakta 50 ile 500 arası çalışana sahip şirketler kategorisinde Türkiye’nin en iyi işverenleri arasına girmektedir. 2013 yılında “Great Place to Work” Türkiye’nin en iyi 3. İşvereni ödülünü almaya hak kazanan Bursagaz; aynı yılda “Avrupa’da En İyi İşveren Listesinde İlk 50 İçerisinde Yer Alan İlk Türk ve Ulusal Enerji Şirket” ünvanın da sahibi olmuştur.2014 yılında “Great Place to Work” Türkiyenin En İyi İşvereni ödülüne layık görülmüş 2015 yılında ise aynı ödül sürecinde Türkiye’nin en iyi 2. İşvereni olarak seçilerek süreci tamamlamıştır. 2014 yılında uluslararası değerlendiriciler tarafından yapılan değerlendirmeler sonucunda “İnsana Yatırım Altın Sertifika” ödülünü almaya hak kazanan Bursagaz; 2011 yılında 258, 2012 yılında 242, 2013 yılında265, 2014 yılında 274, 2015 yılında ise 269 çalışanı ile istihdama değer katmaya devam etmektedir.

2014 yılında 2011-2012-2013 yıllarını kapsayacak şekilde sektörünün ilk GRI A+ onaylı sürdürülebilirlik raporunu yayınlayan Bursagaz, 2015 yılında ise “Yaşamın Sesi” konsepti ile bütünleştirilen 2. Bursagaz Sürdürülebilirlik Raporunu yayımlamıştır. Rapor 2015 yılının dünyada enerji dağıtım sektöründe, Türkiye’de ise tüm sektörler bazında yayımlanmış ilk kapsamlı G4 raporu olma özelliğini taşımaktadır. Bursagaz sürdürülebilirlik raporlaması da Bursagaz stratejik yönetim yaklaşımının desteği ile gelişmektedir. Stratejik yönetim alanında başarısını 2015 yılında aldığı Hall of Fame for Executing Strategy” (stratejik yönetimde başarı) ödülü ile de kanıtlayan Bursagaz bu alanda da her geçen gün çalışmalarını çeşitlendirmektedir. Sürdürülebilir kalkınma düşüncesi ile bağdaştırdığı stratejik hedeflerini teknolojik gelişmelere entegre ederek uyguladığı SCADA, Yol-Bil, CBS sistemleriyle şebekenin kontrolünü ve dağıtım hatlarının etkili bir biçimde yönetmini sağlamaktadır.

SCADA sistemi ile ilgili farkındalığı arttırmak amacıyla 2012 yılında; Bursagaz Nilüferköy Yerleşkesinde bulunan “ Şebeke Yönetim ve Kontrol Merkezi” nin açılışı gerçekleştirilerek; SCADA sistemine ilişkin uygulamalar sektör ile paylaşılmıştır. Bunların yanı sıra uyguladığı SAP sistemi ile IT altyapısı alanında gelişmeler kaydetmiş, toplumsal güvenlik ve iş sürekliliği alanında kurumsal yapısına önemli ölçüde değer kazandırmıştır.

İnternet sitemiz en iyi 1024*768px çözünürlükte görüntülenmektedir.