Sosyal Medya gibi “5 dakikalık” şöhretlerin yaşandığı bir mecra için sürdürülebilirlik hakkında konuşmak biraz abes gibi dursa da aslında bu ortamda esas zor olan sürdürülebilirliği sağlayabilmektir.

Sosyal ağlarda şahsınız, marka veya hayali karakter gibi personalarınızın itibarı sizin bu mecradaki sürdürülebilir başarınızın en önemli temel taşlarından birisi olduğunu düşünüyorum. Sizin için çok kolay uygulanabilirlikte “Sosyal Medya’da Sürdürülebilir İtibar” reçetesi yazacağım.

  • Trol denilen nefret ve laubalilikle beslenen oluşumları dikkate almamak ile işe başlayabilirsiniz.
  • Yazacağınız her harfi, yüz yüze konuşuyormuş ciddiyetinde ve samimiyetinde yazmanız ise üslubunuzla dikkate alınmanızı sağlayacaktır.
  • Dikkate alınmaya başladıktan sonra yapacağınız her paylaşımı Enter’a basmadan önce bir kez daha okuyun ve bilgiyi kontrol edin. Sosyal Medya çok acımasız bir ortam ve her an size Trol saldırısı olabilir. Doğru bilgi paylaşımınız arttıkça, size duyulan güven de artacaktır.
  • Dikkate alınma, güven gibi önemli eşikleri atladıktan sonra takipçi kitleniz ile güzel ilişkiler kurmak adına, onlardan gelen soruları ve talepleri 2. ve 3. maddelere dikkat ederek cevaplamaya çalışınız. Bu adım size kamuoyu oluşturma konusunda yardımcı olacaktır.

4 adımlık bu basit döngüyü devam ettirmek için göstereceğiniz çabanın dönüşünün misliyle olacağından emin olabilirsiniz.

Mahmut Sinan PALA