Yaşamın sesini duymak konseptiyle yola çıktığımız Bursagaz Sürdürülebilirlik serüveni aslında bizim için bir sürekli ilerleme, geliştirme ve iyileştirme silsilesi. Her yıl belirlediğimiz hedefler bazında performansımızı görmek, bir adım daha önde olmak bu yaşamın sesini fısıldayarak değil de çığırtarak duyma planının bir parçası… Kurum ve kuruluşların bugün en önemli amaçlarından birisi performansı hem ekonomik, hem çevresel hem de sosyal olarak başarılı kılmak. Ve bu başarıya ulaşmak için çeşitli uygulamaları hayata geçirenler bütünsel bir bakış açısıyla hayata göz atma fırsatını elde ediyorlar. Ama her şeyin ötesinde “Biz ne yapıyoruz, etkimiz ne “ sorusunu sorabilen şirketler bugün daha net planlar ortaya koyabiliyorlar. İşte burada karşımıza Uluslararası Raporlama Girişimi olan GRI’ın Sürdürülebilirlik Raporlama mekanizması çıkıyor.

GRI, ekolojik ayak izi raporlamasından çevresel sosyal yönetişime kadar pek çok alanda raporlama standartları oluşturarak hedefler ve bunlara bağlı stratejilerin oluşturulmasını destekleyen bir sivil toplum kuruluşu. Bugün 4.000’den fazla üye organizasyon ile 60 ülkede kullanılan bir raporlama mekanizmasının üreticisi olan GRI, aynı zamanda yayınlamış olduğu sektör ekleri de sürdürülebilirlik yaklaşımının farklı özelliklerde olan kuruluşlarda içselleştirilmesi konusunda destek veriyor. 1997 yılında UNEP desteği ile Ceres ve Tellus Enstitüleri tarafından kurulan GRI, Küresel İlkeler Sözleşmesi’ni de kapsayan bir sürdürülebilirlik raporlaması temelini kurum ve kuruluşlar için yapılandırıyor. Yeni nesil G4 versiyonu ile takipçileri ile buluşan raporlama mekanizmasın temelinde paydaşlar ve onların beklentileri bunuyor. G4 ile gelen en önemli yeniliklerden biri de raporlamanın tedarik zincirinin her bir halkasına dokunuyor olması. Bugün insan hakları politikamızı tedarikçilerimizde nasıl denetliyor ve içselleştiriyor gibi detay konulara eğilmemizi sağlayan bu raporlama standardı, toplamda 34 zorunlu ve 116 seçmeli kriterle bizleri karşılıyor.

Raporlama seviyesinde G4 ‘de büyük bir değişiklikle de karşılaşıyoruz. G3 ve 3,1’in aksine artık A,B,C gibi seviyelendirilmiş bir raporlama mekanizması bulunmuyor. Temelde hangi sürdürülebilirlik konuları kurum ve kuruluşlar için maddesel yani geçerli ve önemli ise artık raporlama bu konular üzerine yapılandırılıyor. Temel ve kapsamlı olarak yapılan bu ayrım hedeflere ve stratejilere daha net bir odaklanma sağlıyor… Aslında GRI raporlamasının sadece temeli bu alanlar asıl önemli olan metodolojinin detayında saklı. Detaylara bu linkten ulaşabilirsiniz…

https://www.globalreporting.org/resourcelibrary/Turkish-G4-Part-One.pdf

Ve son olarak, yaşamın sesini duymak için hiçbir zaman geç olmadığını bilmemiz adım atmamız için yeterlidir.

Tuğçe BALARISI